Geoblog.pl    natropieokapi    Podróże    Na tropie okapi, czyli rowerem przez Afrykę    Ludzie Istambułu

Ludzie Istambułu

Turcja
Turcja, Istambul

Przyszli w nocy, uzbrojeni po zęby. Kazali się nam położyć na ziemi. Zaczęli kopać, najpierw moich synów, kiedy zamachnęli się na żonę, rzuciłem się na nich. Wiedziałem jaki będzie tego koniec, oni też – robią to celowo. Deportowali mnie z mojego własnego kraju, będę mógł wrócić tam za 2 lata i 8 miesięcy. Od czerwca jestem bezdomnym, tutaj w Istambule, mieście wygnańców. Nikt nie chce mnie zatrudnić, nie znam dobrze tureckiego, nie mam pieniędzy, a od kiedy dziesiątki tysięcy Syryjczyków uciekają ze swojego kraju pomoc państwowa nie starcza dla wszystkich. Nie wiem jak, ale muszę przeżyć zimę, chcę jeszcze zobaczyć moją rodzinę.
Siedzę na ławce z widokiem na Blue Mosk, słucham historii 60 letniego Palestyńczyka z Ramalah. O takich poczynaniach izraelskiej policji i wojska raczej nie usłyszymy w polskich mediach. W końcu, Izrael to Izrael – nie wolno bo…! Ty antysemito Tyyyy! Niewiele mogę mu pomóc, przynajmniej zje pierwszy ciepły posiłek od 3 dni.

***

- Hej mister! Może zegarek? Nie? Złoty! Tanio, mister, kup, tylko 10 lirów! – Czarnoskóry mężczyzna około 30 stanął przy mojej ławce.
– Skąd jesteś?
– Angola, Afryka
- Może się zdarzyć, że będę tamtędy jechał.
Po tym, kiedy opisałem mu moje plany, spojrzał na mnie wpół jak na idiotę, wpół jak na wariata, kolejna połowa jego spojrzenia wyrażała tęsknotę za domem. Tak, zdecydowanie spojrzał na mnie półtora spojrzeniem. Jestem tego pewien.
- Mister, moja rodzina mieszka w XXX, gdybyś tam był daj znać im, że żyję. Oni nie mają telefonu. Uciekłem z kraju bo bieda, ale tęsknię. Powiedz, że ich kocham i że całkiem dobrze mi tutaj. Zrobisz to mister?
- Jeśli tylko tam będę, oczywiście. Nagraj się na telefonie, puszczę im to, mów co chcesz. No i zrobię ci zdjęcia, żeby cię zobaczyli.
Chłopak rozpłakał się.

***

Istambuł to wielki gar kulturowy. Miliony ludzi szukają tu schronienia, dobrej pracy, szczęścia. Masa ludzi pod kołnierzykiem przewala się każdego dnia ulicami. Jeszcze więcej ciężko pracuje w knajpach, sklepach, fabrykach, na targach i budowlach. Wszędzie ciekawe historie, a najciekawsze mają ci, którzy milczą niepytani.

Mrówa
Mrówa - 2013-11-15 22:33
Ej, jaka Angola? Tego nie było w planach...

Żyta
Żyta - 2013-11-16 15:47
Milczą niepytani - poetycko ujęte. Takich dużo jest w metrze w Wwa... :)

Hanshiro Tsugumo
Hanshiro Tsugumo - 2014-01-12 12:57