Geoblog.pl    natropieokapi    Podróże    Na tropie okapi, czyli rowerem przez Afrykę    Addis Ababa welcome to
Zwiń mapę
2013
16
lis

Addis Ababa welcome to

 
Etiopia
Etiopia, Addis Ababa
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 5268 km
 
Addis Ababa – ponad 6 milionów ludzi (Wikipedia mówi o 4 ml,. Stolica regionu – 100 ambasad, w Nairobi jest tylko 75. Bieda jakiej nie widziałem, centrum miasta to slumsy, obrzeża to slumsy, slumsy to slumsy (ok są miejsca, które wyglądają minimalnie lepiej). Mimo to, ludzie żyją normalnie – pracują, uczą się, robią zakupy. O 4 nad ranem, o dziwo brak bezdomnych, gdzieś wszyscy się podziewają. Mieszkańcom stolicy nie chce się budować lepszych nor z prostego powodu – ziemia należy do państwa i tylko do niego, budując więc dom na dzierżawionej działce, można go stracić następnego dnia, bez przyczyny. Chyba… że jesteś bogaty – jeśli postawisz czteropiętrowy budynek, nikt ci go nie odbiera. Dysproporcje są tak duże, że aż ich nie widać. Bogaci zamknęli się w enklawach, a cała reszta to bidota.

Jak na 3 tysiące lat kultury, muzea są dość ubogie (no dobra, są wręcz zabawne, zważywszy na koszt wstępu). A sławetna siedziba Menelika to nieco większa szopa z dużą ilością haków na mięso. Ludzie nie widzą białego, widzą pieniądze, każdy czegoś chce. Bardzo rzadko można spotkać Etiopczyka, z którym można normalnie porozmawiać, choć i tacy oczywiście się znajdują. Mimo to, ludzie są raczej pozytywnie nastawieni i starają się pomóc. A jazda lokalnymi busikami to prawdziwa przyjemność, polecam. Irytujące są ciągłe okrzyki autochtonów ‘Ju’, ‘Mister’, ‘Łer ar ju go?’ – jednak po czasie stwierdzam, że w porównaniu do innych miast Etiopii nie jest tu tak strasznie.

Gdyby tylko tym ludziom się chciało… Mają wodę, mają żyzną glebę, mają słońce i różne złoża naturalne, ale jakoś nikt nie zadba nawet o czystość wokół własnego domostwa. Może, gdy w końcu kiedyś się przełamią, przestaną być jednym z najbiedniejszych społeczeństw na świecie? Póki co podobno jest coraz gorzej.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (9)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
Trocz
Trocz - 2013-11-23 22:17
Wszystkie eksponaty są w britsh museum :-) .
Pozdro
Ps. Jak przewozisz rower autobusem, na dachu ?:-)
 
ja
ja - 2013-11-24 10:19
Zostawiłem rower w polskiej ambasadzie.
 
Hanshiro Tsugumo
Hanshiro Tsugumo - 2014-01-12 13:28
Hmmmm,

taaaaa...
 
 
zwiedził 8.5% świata (17 państw)
Zasoby: 76 wpisów76 117 komentarzy117 233 zdjęcia233 0 plików multimedialnych0