Geoblog.pl    natropieokapi    Podróże    Na tropie okapi, czyli rowerem przez Afrykę    Szybka przesiadka

Szybka przesiadka

Egipt
Egipt, Kairo

Drugie lotnisko na świecie, na którym byłem, z darmowym WiFi. Pierwsze to nasz Chopin. Dobre jedzonko, szybka przesiadka. Rozmawiałem z paroma osobami – Egipt jest całkowicie bezpieczny, mogłem spokojnie realizować pierwotny plan – promem Pierus-Rodos-Cypr-Port Said. No ale nie odwiedziłbym Istambułu, a poza tym trzeba ćwiczyć sztukę kompromisu, co by wszyscy wkoło byli zadowoleni. Ekhm.
W ogóle to, nie otrzymałem wizy do Sudanu, w ambasadzie Sudanu w Bukareszcie wyniosła kobitka powiedziała, że mogę do Wiednia sobie pojechać, oni mi nie dadzą. Mógłbym również ubiegać się o nią w Kairze lub Istambule, ale potrzebuję notę dyplomatyczną z polskiej ambasady. W polskiej ambasadzie usłyszałem, że oficjalne stanowisko MSZ w sprawie Sudanu to – odradzamy podróże do tego kraju, ze względu na sytuację polityczną. A skoro odradzają to tym bardziej nie będą pomagać w otrzymaniu wizy. Toż teoretycznie niebezpieczna jest północ czy Darfur, a nie Chartum i południowo-wschodnie tereny, nosz ja pier… Dobra, śmigamy do Etiopii, śliwka im w kompot.

Mrówa
Mrówa - 2013-11-15 22:42
Tak, tak, sztuka kompromisu jest OK!

Żyta
Żyta - 2013-11-16 15:59
Kilka ciekawostek o Etiopii z pierwszej lepszej strony w jinternecie:
1. Niepodległość od Królestwa Włoch uzyskana 28 listopada 1941.
2. Gęstość zaludnienia wynosi 87 osób/km2.
3. Kraj ten jest 3,6 razy większy od Polski.
4. Główna religią jest Kościół etiopski, 45%.
5. Najwyższym szczytem jest Ras Daszan 4550 m n.p.m.
6. Najdłuższą rzeką jest Sobat.
7. Średnia długość życia wynosi 49 lat.
8. Średnia temperatura wynosi w styczniu 16°C, w lipcu 15°C.
9. Kraj ten zamieszkuje około 100 Polaków.
10. Mają oficjalne ceremonie kawy w domu. Jeżeli częstują, nie można odmawiać.
11. W kaplicy świętego miasta Aksum spoczywa Arka Przymierza.
12. W Etiopskim kalendarzu jest 13 miesięcy, 12 po 30 dni a ostatni 5 lub 6. Nowy rok obchodzą 11 września. Dodatkowo opóźniony jest o 7 lat.
13. Tradycyjnie, rodzice i dzieci nie mają wspólnego nazwiska.
14. Etiopska telewizyjny składa się z tylko jednego kanału.
15. W Etiopii są aż 84 języki.
16. W samym sercu stolicy znajduje się największy w Afryce targ - Addis Abeba Mercato.
17. W starożytności kraj ten był wielką cywilizacja. Teraz jest to jeden z najbiedniejszych państw w Afryce.
18. Kraj ten zwany jest wyspą czarnego chrześcijaństwa.
19. Co roku z powodu niedożywienia umiera 130 tysięcy dzieci.

ja
ja - 2013-11-16 16:19
ad. 9. Kraj ten zamieszkuje 42 Polaków, licząc pracowników ambasady 47, no i opiekuja się jednym Polakiem w Dżibuti

Trocz
Trocz - 2013-11-22 11:41
:-) coś dawno wieści nie było

Hanshiro Tsugumo
Hanshiro Tsugumo - 2014-01-12 13:24