Geoblog.pl    natropieokapi    Podróże    Na tropie okapi, czyli rowerem przez Afrykę    Addis Ababa goodbye to
Zwiń mapę
2013
26
lis

Addis Ababa goodbye to

 
Etiopia
Etiopia, Addis Ababa
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 6009 km
 
Poszlajałem się sporo rowerem po tym mieście. Pierwotne, raczej smutne, odczucia dotyczące stanu tego miasta i sytuacji jego mieszkańców nieco polepszyły się. Są dzielnie czy też arterie w całości w budowie (za 2-3 lat może będzie to jakoś wyglądało), są strefy z willami (podobno wynajem nawet 6000$ miesięcznie), są parki i sklepy z większością potrzebnych produktów. Z Justyną i Kryspinem pojechaliśmy na targ rękodzieła etiopskiego – tutejsi artyści wystawiali się z naprawdę ładnymi produktami, wszyscy mówili płynie po angielsku i nie krzyczeli ‘Łer ar ju go, mister?’ (Fakt, że wstęp był płatny, a większość zwiedzających/kupujących to byli biali, czyli nie był to normalny bazar).
Po tych paru dniach, jakby mniej osób zaczepia na ulicy okrzykami, a coraz więcej ludzi zwyczajnie chce pomóc lub pogadać. Gdy zrozumie się pisany i niepisany sposób jeżdżenia samochodem Etiopczyków (a może Addisabebańczyków) jazda rowerem po mieście nie jest w ogóle problematyczna. Przyjemnie pomyśleć, że może za parę lat, większość slumsów zostanie zastąpiona bardziej cywilizowanymi warunkami. Oby nie odbyło się to kosztem najuboższych, w myśl zasady biedny będzie jeszcze biedniejszy, a bogaty bogatszy. Niestety wszędzie się tak dzieje, może im się uda?

PS Przy ulicy Gaston Guez Street, blisko skrzyżowania z Churchill Avenue znajduje się kawiarnio-mielarnia kawy. Najlepsza czarna jaką do tej pory piłem w Etiopii (a przecież ten kraj słynie z uprawy tej rośliny). Jeśli akurat maszyna zepsuje się (wystawiają wtedy karteczkę, że prezydent kraju niebawem wpada do nich z wizytą i dlatego mają przerwę :D ), identyczna knajpeczka (sieciówka…?) jest dosłownie 5 minut dalej, w dół Churchill Avenue, po lewej stronie. Polecam.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (7)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
Hanshiro Tsugumo
Hanshiro Tsugumo - 2014-01-12 13:53
Hmmm,

zostałem pouczony [by Ant], że nadużywam "hMM"

a) Ant - nie rozumie Hmmm (mówi hMM)
b) Ant nie poznała Hanshiro
c) Prinz Peter zna i rozumie
d) milczę - niepytany
 
 
zwiedził 8.5% świata (17 państw)
Zasoby: 76 wpisów76 117 komentarzy117 233 zdjęcia233 0 plików multimedialnych0